Blog, Strana 5

Nejznámější léčivé rostliny

Spoléháte na klasickou medicínu nebo jste otevření i alternativním přístupům? Například fytoterapie, tedy léčba bylinami a léčivými rostlinami má více než tisíciletou tradici. Víte, jaké jsou nejznámější rostliny s léčivými účinky a jak vám mohou pomoci?

Pohled shora na usušené léčivé byliny v dřevěných lžících a mísách

Obsah článku

Pohled do historie

Překvapí vás, že již v době pravěku lidé sbírali nejen plody, ale také listy, květy a kořeny léčivých rostlin? Již v této době tak byly mnohé byliny používány nejen jako dochucovadlo nebo jiná součást potravy, ale také jako prostředek k vnitřnímu i vnějšímu léčení

Písemná zmínka

Pokud byste chtěli najít první písemné záznamy o bylinkách a léčivých účincích rostlin, museli byste se vrátit až k roku 3000 před naším letopočtem. Právě v této době vznikla, konkrétně v Číně, první kniha o léčivých bylinách

Do současnosti zaznamenaly léčivé rostliny velký pokrok. Mnohé z nich používáme každodenně, například v čaji, tinktuře nebo třeba v tabletách. Víte, jaké rostliny patří mezi nejznámější? Na seznamu by rozhodně neměl chybět:

  • Měsíček lékařský
  • Máta peprná
  • Řebříček obecný
  • Heřmánek pravý
  • Šalvěj lékařská
  • Tymián obecný
  • Levandule lékařská

Hrníček naplněný mátovým čajem s lístky máty peprné

Měsíček lékařský

Najdete jej také pod latinským názvem Calendula officinalis. Jeho květy jsou obvykle žluté a oranžové barvy. Můžete si připravit měsíčkový olej nebo měsíčkový výtažek z květů této rostliny a aplikovat jej na postiženou oblast. Můžete také použít měsíček ve formě čaje nebo tinktury.

Co se týče jeho léčivých vlastností, bývá často vyhledáván kvůli svým protizánětlivým a hojivým účinkům. Měsíček je nejčastěji používán k léčbě kůže, kožních problémů a z nich stojí za zmínku akné, ekzémy nebo také popáleniny. Bývá součástí mastí z lékárny, ale měsíčkovou mast si můžete vyrobit i doma.

Máta peprná

I když je máta peprná častou přísadou do míchaných drinků nebo součástí studené i teplé kuchyně, jedná se o léčivou rostlinu. Její latinský název zní Mentha piperita. Obsahuje mentol, který má chladivé a uklidňující účinky. Můžete si připravit čaj z máty peprné a vypít ho po jídle, abyste zlepšili trávení. Můžete také použít mátu peprnou jako esenciální olej a vtírat ji do kůže nebo inhalovat, aby zmírnila bolesti hlavy nebo uvolnila svalové napětí.

Máta je známá svými protizánětlivými a protibakteriálními účinky. Tato bylinka se používá také k léčbě bolestí břicha, pomáhá napravit rozhozené trávení, působí proti nevolnosti a tišší dokonce i migrény.

Ženské ruce drží čerstvou mátu peprnou

Řebříček obecný

Tuto léčivou rostlinu má na zahradě téměř každý z nás. Její latinský název je Achillea millefolium. Řebříček můžete použít jako čaj, tinkturu nebo mast. Pro zlepšení trávení můžete vypít šálek řebříčkového čaje po jídle. Tinkturu řebříčku můžete aplikovat na postiženou oblast, například při bolesti svalů nebo kloubů. Mast z řebříčku může pomoci při hojení drobných řezů a oděrek.

Řebříček se pyšní protizánětlivými a analgetickými účinky. Velmi často se používá k léčbě bolesti hlavy, ale umí pomoci i při zažívacích problémech. Je velkým pomocníkem také při léčbě menstruačních bolestí.

Heřmánek pravý

Co vás napadne jako první, když se řekne Heřmánek? Mnozí si představí heřmánkový čaj. Tuto léčivou bylinku najdete pod latinským názvem Matricaria chamomilla. Heřmánek pravý obsahuje účinné látky, jako jsou flavonoidy a kyselina azulenová, které mu dávají protizánětlivé, protibakteriální a uklidňující účinky. Heřmánek pravý se často používá jako čaj nebo vodní výluh.

Potěší vás nejen protizánětlivé vlastnosti, ale také působení jako mírné sedativum. Heřmánek vás dokáže zklidnit a zmírnit úzkost i nespavost. Navíc se používá i k léčbě kožních problémů.

květy heřmánku pravého, který roste na louce

Šalvěj lékařská

Pod latinským názvem Salvia officinalis se skrývá Šalvěj lékařská. Šalvěj obsahuje řadu účinných látek, jako jsou silice, třísloviny a flavonoidy, které jí dávají antibakteriální, protizánětlivé, antioxidační účinky

Nejčastěji se používá k léčbě bolestí v krku. Určitě si můžete vzpomenout na oblíbené pastilky. Funguje také proti nachlazení a dokonce pomáhá i s léčbou zánětu dásní.

Tymián obecný

Na vlastní zahradě můžete pěstovat také léčivý Tymián obecný, s latinským názvem Thymus vulgaris. Tymián obsahuje řadu účinných látek, jako jsou thymol a karvakrol. Můžete si připravit čaj z tymiánu nebo si udělat inhalaci, aby vám ulevil od dýchacích obtíží.

Tato léčivá bylina má protizánětlivé a také protibakteriální účinky. Nejčastěji se používá k léčbě respiračních infekcí. Tymián bude vašim “zachráncem”, pokud vás nepříjemně potrápí kašel nebo nachlazení.

Blízký pohled na tymián zasazený na zahrádce

Levandule lékařská

Poslední známou a oblíbenou bylinkou je Levandule lékařská, pod latinským názvem Lavandula angustifolia. Kromě toho, že se jedná o krásnou květinu, která ozdobí každou zahradu, spolehnout se můžete na její protizánětlivé účinky

Kromě toho se levandule často používá k ošetřování kůže, zejména při akné, ekzému a lupénce, protože má antiseptické a protizánětlivé účinky. Levandulový olej se také používá k hojení drobných řezů a popálenin. Levandule je sedativní, a to podobně jako zmíněný heřmánek. Díky svým vlastnostem se často používá k léčbě deprese, úzkostí, ale také při bolestech hlavy. Oceníte ji i při problémech s nespavostí.

U všech těchto léčivých rostlin je důležité uvědomit si, že byste se o konkrétním používání měli vždy poradit se svým lékařem. Myslete na to, že některé byliny mohou snižovat, jiné zase zvyšovat tlak. Pokud navíc užíváte i další léky na předpis, rozhodně věnujte pozornost tomu, s čím je kombinujete.

Sběr bylinek

Bylinky můžete sbírat v přírodě, v lese nebo na louce. Vždy však dbejte na to, abyste danou bylinku nezaměnili s jinou, například jedovatou rostlinou.

Při samotném sběru dbejte na tato pravidla:

  • Nesbírejte bylinky na místech, kde to je zakázáno. Může se jednat o zámecké zahrady, místa ve městech nebo třeba místa, kde jsou bylinky ošetřeny pesticidy, herbicidy a jinými chemickými látkami. 
  • Bylinky sbírejte do papírových nebo textilních pytlů, abyste zabránili kondenzaci vlhkosti a vzniku plísní.
  • Nesbírejte bylinky ani poblíž silnic, železniční trati nebo průmyslových zón. Takto znečištěné rostliny, které mají i kořeny v nevhodné hlíně by nebyly téměř k použití.
  • Sbírejte bylinky v období, kdy jsou v plném květu, a pokud možno ráno, kdy je obsah účinných látek nejvyšší.
  • Neodstraňujte všechny rostliny z jednoho místa, ale sbírejte pouze část rostliny a nechte dostatek pro další růst a šíření.

Pokud si nevíte rady, nebojte se poradit s odborníkem, který bylinkám rozumí a dokáže vám je nejen určit, ale zároveň připomene jejich léčivé vlastnosti

Zahradnice drží dřevenou bedýnku s levandulí

Pěstování léčivek

Pokud máte zahradu u domu, před domem nebo alespoň balkón, můžete si směle zkusit pěstování léčivek. 

  • Nejdříve vyberte místo, kde je dostatek slunečního světla a dobré odvodnění tak, aby bylinkám zbytečně nezahnívaly kořeny. Většina léčivých bylin preferuje slunné místa, některé mohou mít rády i polostín.
  • Zajímejte se o půdu, do které bylinky sázíte. Vyberte si dobře odvodněnou, mírně kyselou a živnou půdu. Přidání organického hnojiva a rašeliny může pomoci zlepšit půdní kvalitu.
  • Vyberte si bylinky, které se hodí pro vaše potřeby. Některé bylinky jsou vhodné pro léčení různých onemocnění, zatímco jiné jsou vhodné pro vaření.
  • Léčivé bylinky lze pěstovat buď z setí nebo z sadby. Setí se provádí přímo do půdy, zatímco sadba se zasazuje do připravené záhonu. Některé bylinky lze rozmnožit i řízkováním.
  • Bylinky je třeba pravidelně zalévat, zejména v horkých letních měsících. Hnojení lze provádět organickým hnojivem nebo kompostem.

Pohled shora na mužské ruce, jak sází levanduli

Na co si u bylinek dávat pozor

  • Správné dávkování
  • Alergické reakce
  • Interakce s léky
  • Správné skladování
  • Rozpoznání správné rostliny

Je důležité dodržovat doporučené dávkování uvedené na obalu nebo podle doporučení lékaře či odborníka na byliny. Některé byliny mohou způsobit alergické reakce, zejména u lidí s citlivou kůží. Pokud užíváte nějaké léky, poraďte se s lékařem nebo odborníkem na byliny ohledně jejich bezpečného užívání.

Léčivé byliny je třeba skladovat správně, aby si uchovaly své léčivé vlastnosti. Většinou se uchovávají v suchu, tmy a chladu, aby nedošlo k poškození. Při sběru bylin je důležité zajistit si, že jde o správnou rostlinu. Některé byliny jsou si velmi podobné a mohou být zaměněny s jinými druhy, které mohou být nebezpečné nebo neúčinné.

 

 


Časté dotazy o léčivých rostlinách

Dají se léčivé bylinky užívat vnitřně?

Ano, některé bylinky se dají užívat vnitřně. Můžete si z nich připravit čaj, výluh nebo je přidat do salátu, do smoothie nebo i do jiných receptů. Pokud si nejste jistí, vždy se ptejte na radu odborníka.

Je možné se léčivkami předávkovat?

Ano, určitě se nedoporučuje vypít například k snídani litr nebo 2 litry bylinkového čaje. Dopřejte si 2 až 3 šálky čaje denně, případně se poraďte se svým ošetřujícím lékařem. Rozhodně si nemyslete, že větším množstvím bylinek zvýšíte jejich léčivé účinky.

Kdy se bylinky sbírají?

Každá bylinka to má jinak. Některé bylinky se sbírají na jaře, jiné v létě, část léčivek můžete sbírat na podzim a nechat je usušit. Obecně se dá říct, že nať bylinek se sbírá na počátku květů nebo těsně před jejich odkvetením. Kořeny se pak sbírají velmi brzy na jaře nebo naopak později na podzim.

Set dřevených misek plných bylinek s uprostřed stojícím šálkem horkého čaje

Informace v tomto článku jsou pouze informativní a určeny k vzdělávacím účelům. Není je vhodné je považovat za léčbu. Konzumace doplňků stravy, byste měli konzultovat se svým lékařem. Nelze je tedy považovat za lékařskou radu nebo doporučenou léčbu.

Zdroje:

NEUBAUER, Štěpán, Karel KLIMEŠ a Ludmila ČERNÁ. Léčivé rostliny. [Sv.] 2., Sbírané léčivé rostliny. Praha: Svépomoc, 1986.

DLOUHÝ, František. Léčivé rostliny: (herbář) : jejich popis, pěstování a upotřebení. 5. vyd. V Praze: I.L. Kober, 1923.

SCHÖNFELDER, Peter a Ingrid SCHÖNFELDER. Léčivé rostliny. Praha: NS Svoboda, 2001. Příroda do kapsy. ISBN 80-205-1017-6.

 
Jak rychle usnout

Chcete si lehnout do postele, přestat se převalovat a užít si slastný spánek? Možná vám to nejde tak, jak byste si přáli a ráno jste po probdělé noci bez energie. Spánek je opravdu důležitou součástí našeho života. Inspirujte se tipy a radami, jak rychle a snadněji usnout.

Mladá žena se usmívá ve spánku 

Obsah článku

 

Proč je spánek důležitý

Určitě víte, že je spánek důležitý, a to nejen pro naše tělo, ale také pro mozek. Během spánku lidský organismus nejen odpočívá, ale také regeneruje. Dochází k mnoha důležitým činnostem v těle, ať už se týkají imunitního systému, psychického stavu nebo třeba zvyšování fyzické kondice.

mladý atraktivní muž spí spokojeně v posteli

Tyto důvody potvrzují, že spánek je nezbytný:

1) Imunitní systém

Při spánku se posiluje imunitní systém. Ten se odpočinkem učí fungovat efektivněji a snižovat riziko onemocnění. S imunitním systémem je spojeno také správné trávení. I proto se doporučuje jíst alespoň dvě až tři hodiny předtím, než chcete usnout.

2) Regenerace

Hlavním úkolem spánku je regenerace těla. Právě v noci, kdy tělo zdánlivě odpočívá, dochází k mnoha vnitřním procesům. Mezi nimi například opravování tkání a buněk, které se během dne poškodily. 

3) Schopnost učit se

Všimli jste si někdy, že pokud jste nespali příliš dobře, nedokáže se během dnes soustředit? Během spánku si mozek ukládá a zpracovává nové informace. Zjednodušeně se tedy dá říct, že se učí, a to veškeré, co za daný den prožil. Tento způsob ukládání a zpracovávání informací, když spíte, vede také k lepší paměti a schopnosti rychleji a snadněji se naučit nové věci.

4) Psychická vzpruha

Spánek je důležitý pro dobrou náladu. Určitě si všimnete, že nevyspalí lidé jsou často podráždění a unavení. Na první pohled můžete vidět, že jsou zcela bez energie, velmi často se také potýkají s emocionální nerovnováhou.

5) Fyzická kondice

Máte přes den velký fyzický výdej? V takovém případě je pro vás kvalitní spánek opravdu nutností. Ve spánku můžete výrazně podpořit svou fyzickou výkonnost a vaše tělo doplní dostatečné množství energie na další náročný den. 

mladá atraktivní brunetka se usmívá a sedí na své posteli v pyžamu a spací masce

Spánková hygiena

Nedostatek spánku se velmi rychle projeví na fyzickém i psychickém zdraví. Pokud jste někdy kvůli práci, škole nebo třeba jiným povinnostem nespali víc než 48 hodin, může již docházet k bolestem hlavy, kloubů, svalů a pocitu, že usnete klidně i za chůze. 

Dlouhodobý nedostatek spánku má navíc negativní vliv na celkové zdraví. Spánková hygiena rozhodně patří k hlavním prioritám, co pro sebe můžete udělat v rámci zdravého životního stylu.

Zajímejte se o způsoby, jak ovlivnit kvalitu, ale i délku svého spánku. Snížíte tím riziko problémů se spánkem, celkovou nespavostí, ale dokonce i hrozící spánkové apnoe. Vyzkoušejte některé z těchto tipů, jak zlepšit svůj spánek a rychle usnout:

Pravidelný spánek

Prvním krokem je vytvoření si pravidelného spánkového režimu. Snažte se každý den vstávat a také chodit spát v podobnou hodinu. Zkuste tento režim dodržet i o víkendech. Věřte, že velmi brzy začnou fungovat vaše biologické hodiny a zhruba po měsíci pravidelného spánku se klidně v danou hodinu probudíte i bez budíku.

Prostředí je důležité

Myslíte si, že se dá kvalitně spát téměř všude? V tomto případě je opak pravdou. Vytvořte si příjemné a uklidňující prostředí. Není nad to, když je ložnice místem, kam se opravdu těšíte po náročném dni. Snažte se spát ve tmavé, tiché a dobře vyvětrané místnosti, ve které vás nebude nic rušit.

Čemu se před spaním vyhnout

Máte problémy s usínáním a máte pocit, že děláte vše správně? Zamyslete se nad tím, zda během dne často nesaháte po stimulantech, kam patří například kofein, alkohol a nikotin. 

Cvičení ne, procházka ano

Vyhněte se před spaním náročným fyzickým aktivitám. Pokud si chcete zacvičit, raději zvolte ráno nebo třeba pozdní odpoledne. Necvičte však hodinu až dvě před spaním. Vaše tělo by bylo plné endorfinů a nabité energie. Klidně si však před spaním dopřejte procházku nebo pomalou lekci jógy.

Vyzkoušejte relaxaci

Zajímejte se o vhodné relaxační techniky, kam patří meditace, hluboké dýchání, ale také poslech relaxační hudby. Svou mysl uklidníte také relaxací v koupeli, mazlení s domácími mazlíčky nebo příjemným časem, který strávíte se svým protějškem.

 

Rituály oceníte

Skvělým způsobem, jak podpořit rychlé usínání jsou také pravidelné rituály. Jeden z nich může být zmíněná horká koupel, dalším pak například pití bylinkového čaje před spaním. Klidně si pusťte oblíbený seriál nebo film, případně si užijte před spaním chvíli s knihou. 

Pokud stále nemůžete usnout, nebojte se tuto situaci konzultovat také se svým lékařem. V některých případech je nutné navštívit také spánkové centrum nebo odborníka na poruchy spánku. 

roztomilá dívka sedí komfortně na židli s čajem a čte si knihu

Individuální přístup

Co se týče spánku a jeho působení na zdraví, vždy myslete na svou individualitu. Někomu pomůže jeden z výše uvedených tipů, pro někoho je vhodná jejich kombinace. Myslete nejen na své preference, ale také na své potřeby. 

Zajímavým způsobem, jak podpořit svou spánkovou hygienu, jsou také babské rady. Vyzkoušejte některé z nich a využijte tradiční lidovou moudrost.

  • Už v minulosti se doporučovalo vypít před spaním bylinkový čaj, ideálně s heřmánkem nebo meduňkou. Skvěle však funguje také teplé mléko s lžičkou medu.
  • Pokud si připravujete relaxační koupel, přidejte do ní pár kapek levandulového esenciálního oleje. Stejně tak si můžete tento olej kápnout na polštář. Stejně dobře funguje i esenciální olej s mátou, ylang-ylang nebo bergamot.
  • Vyzkoušejte teplý obklad nebo horkou vodní láhev. Umístěte ji pod hlavu, na místo krku a uvidíte, že vás příjemný a hřejivý pocit ukolíbá až ke klidnému spánku.
  • Zkuste hodinu před spaním omezit modré světlo. Vypněte tak telefon, tablet, ale i počítač a televizi. Uvidíte, že již za krátkou dobu se může váš spánek výrazně zlepšit.

Lidé se také ptají:

Jak usnout za minutu

Vyzkoušejte rychlou a meditační techniku, kdy se pokusíte o zhruba pět až šest plných a vědomých dechů. Snažte se vydechovat ústy a nadechovat nosem. Počítejte při nádechu do čtyř, při výdechu pak počítejte do šesti. 

Jak usnout ve stresu

Pokud se vám nedaří usnout ani když už se nějakou dobu převalujete v posteli, na chvíli vstaňte a věnujte se čtení, psaní nebo kreslení. Tato činnost zklidní vaši mysl a “přeladí” ji na jiné téma, než jsou denní starosti a s nimi spojený stres.

Jak dlouho vydrží člověk bez spánku

Světový rekord se pohybuje okolo 11 dní bez spánku. Při experimentech je průměrná doba bez spánku okolo 8 dnů. Pokud však nebude spát delší dobu běžný a netrénovaný ani jinak nepřipravený člověk může dojít až ke spánkové deprivaci a vaše psychické i fyzické tělo bude trpět.

Žena odpočívající s šálkem dobrého čaje

Informace v tomto článku jsou pouze informativní a určeny k vzdělávacím účelům. Není je vhodné je považovat za léčbu. Konzumace doplňků stravy, byste měli konzultovat se svým lékařem. Nelze je tedy považovat za lékařskou radu nebo doporučenou léčbu.

Zdroje:

HUGHES, James. Velká obrazová všeobecná encyklopedie. [s.l.]: Svojtka & Co., 1999. ISBN 80-7237-256-4. Kapitola Potraviny a výživa - spánek a sny

Spánek – Wikipedie. [online]. Dostupné z: https://cs.wikipedia.org/wiki/Sp%C3%A1nek

WALKER, Matthew P. Proč spíme: odhalte sílu spánku a snění. Druhé, aktualizované vydání. V Brně: Jan Melvil Publishing, 2021. Pod povrchem. ISBN 978-80-7555-122-1.

 
Jak se zbavit stresu

Každý z nás zažívá denně stresující situace. Je jedno, zda je to při cestování, v práci, při plnění domácích povinností nebo třeba ve škole. Stres nás obklopuje téměř všude, přesto existují způsoby, jak s ním účinně bojovat. Poradíme vám, jak se zbavit stresu a užívat si život naplno.

Vystresovaná žena křičí nad svým notebookem

Obsah článku

 

Co je to stres

Stres je fyziologická a psychologická reakce na vnější podněty, které se vnímají jako hrozba nebo výzva pro fyzickou nebo duševní rovnováhu. Jedná se o nepříjemný pocit úzkosti, kterou mohou provázet fyzické projevy našeho těla. 

Čím je stres způsoben

Stres může být způsoben různými faktory, jako jsou pracovní tlak, osobní problémy, zdravotní obtíže, finanční potíže, nebo životní změny. Stres však může mít jak pozitivní, tak negativní účinky na lidské zdraví. Krátkodobý stres může být užitečný pro zvládnutí nebezpečných situací, jako je například obrana proti útoku. Nicméně, pokud stres trvá déle a člověk nezvládá s tímto stresem adekvátně pracovat, může vést k různým zdravotním problémům, jako jsou například úzkost, deprese, chronické bolesti, poruchy spánku, a mnoho dalších.

vystresovaná mladá brunetka nemůže usnout a má hlavu zabalenou v polštáři

Každodenní zvládání stresu

Je důležité se snažit zvládat stres v každodenním životě, aby se minimalizovaly negativní účinky na zdraví. K tomuto účelu můžete využít různé techniky relaxace, jako je například meditace, hluboké dýchání, jóga, cvičení, nebo hledání podpory od přátel a rodiny. Pokud máte pocit, že stres ovlivňuje vaše každodenní fungování, měli byste se poradit s odborníkem, jako je například lékař nebo psycholog. Pokud cítíte, že je toho na vás už opravdu hodně, rozhodně nečekejte, že vám někdo pomůže sám od sebe. Svěřte se kamarádce, svému protějšku nebo někomu, ke komu máte důvěru.

mladý muž mluvící o svých problémech s psycholožkou

Co způsobuje stres

Existuje mnoho faktorů, které mohou způsobit stres. Některé z nejčastějších faktorů, které mohou vést k pocitu stresu, jsou:

  • Pracovní tlak - v tomto případě například pracovní deadliny, náročná práce, vysoká očekávání nadřízených, ale i vysoká očekávání vás samotných. Stresovat vás však může také nevyhovující pracovní kolektiv, případně když se objeví šikana na pracovišti.

  • Finanční potíže - jednou z nejvíc stresujících zaležitostí jsou dluhy, nejistá finanční situace, dlouhodobá nezaměstnanost, případně nízká výplata, když nezvládáte platit všechno, co potřebujete. Do této kategorie rozhodně patří i zdražování a neschopnost koupit si to, co chcete nebo potřebujete.

  • Osobní problémy - mezi stresující situace patří rozpad vztahu, rozvod, rodinné problémy, zdravotní problémy, ztráta blízké osoby nebo váš osobní pocit, že jste zklamali, že nejste úspěšní nebo celkově vám v životě chybí spokojenost.

  • Sociální tlak - mnohdy můžete cítit tlak ve společnosti, očekávání od ostatních, nesoulad mezi očekáváními ostatních a vlastními představami. Často se nemůžete vymanit z předem daného vzorce chování, který byste měli plnit.

  • Problémy s časem - překvapí vás, že prokrastinace a nestíhání veškerých potřebných činnosti vede k velké míře stresu? Mimo jiné sem patří plánování, organizace času, pocit nedostatku času na splnění úkolů, a to jak v osobním tak pracovním životě.

  • Životní změny - pokud patříte k těm, které změny vítají, máte vyhráno. Pokud jste však spíše konzervativní, může být pro vás nepříjemná a stresující například změna zaměstnání, přestěhování, narození dítěte nebo změny ve vztazích.

Stres je vždy velmi individuální a každý člověk může vnímat stresové faktory různě. Je důležité si uvědomit, že stres může být normální součástí života a je důležité se snažit ho zvládat a minimalizovat negativní vliv na zdraví.

Vystresovaná žena sedící u notebooku

Krátkodobý stres

Krátkodobý stres je možné hodnotit jako fyziologickou a psychologickou reakci na krátkodobé a obvykle nebezpečné situace. Krátkodobý stres může být užitečný a adaptivní pro tělo, protože pomáhá aktivovat potřebné zdroje pro rychlou reakci na nebezpečí. Tuto reakci často označujeme jako "boj nebo útěk" reakci.

Jak se tento typ stresu projevuje

Fyzicky se krátkodobý stres projevuje zvýšeným srdečním tepem, zrychleným dýcháním, zvýšením krevního tlaku a vylučováním hormonů, jako je například adrenalin a kortizol. Tyto změny v těle jsou přirozené a pomáhají tělu rychle reagovat na nebezpečí.

Na co si dát pozor

Nicméně, pokud se krátkodobý stres stává častým a trvá dlouho, může se stát škodlivým a může vést k řadě zdravotních problémů, jako jsou například úzkost, deprese, poruchy spánku, a mnoho dalších. 

Starší muž nemůže v noci usnout a dumající sedí na kraji postele

Dlouhodobý stres

Dlouhodobý stres je stav, kdy tělo je vystaveno dlouhodobému stresovému faktoru, například chronickému pracovnímu tlaku, finančním problémům, vztahovým potížím, dlouhodobému nemoci, a podobně. 

Jak se tento typ stresu projevuje

Dlouhodobý stres může být škodlivý pro zdraví, protože tělo nepřetržitě produkuje stresové hormony, jako je například kortizol, což může vést k řadě zdravotních problémů. Mezi nejčastější problémy spojené s dlouhodobým stresem patří úzkost, deprese, nespavost, snížená imunita, vysoký krevní tlak, srdeční onemocnění, cukrovka, trávicí potíže, chronické bolesti a další.

Na co si dát pozor

Protože dlouhodobý stres může mít závažné následky na fyzické a psychické zdraví, je důležité se snažit minimalizovat stresové faktory v našem životě a učit se zvládat stres účinnými metodami, jako jsou například meditace, cvičení, relaxační techniky a podobně. 

Mladý muž sedí a medituje v přírodě

Reakce na stres

Když se ocitneme v stresové situaci, náš nervový systém okamžitě reaguje a spouští sérii reakcí v těle. Těchto reakcí se účastní několik orgánů, jako jsou například mozkomíšní mok, srdeční sval, svaly a další.

Fyzické projevy

Fyzické reakce na stres zahrnují zvýšení srdečního tepu, zvýšení krevního tlaku, zvýšení dýchací frekvence, zvýšení krevního cukru a uvolnění hormonů, jako jsou například adrenalin a kortizol. Tyto reakce pomáhají tělu rychle reagovat na nebezpečí a připravit se na boj nebo útěk.

Psychické projevy

Psychologické reakce na stres mohou zahrnovat úzkost, napětí, podrážděnost, neklid, strach, nebo sníženou koncentraci. Pokud jsou tyto reakce přítomny dlouhodobě, mohou vést k řadě zdravotních problémů.

Stres a zdraví

Některé zdravotní problémy spojené s chronickým stresem mohou zahrnovat kardiovaskulární onemocnění. Dlouhodobý stres může zvýšit riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění jako je například hypertenze, koronární onemocnění srdce a srdeční záchvaty. 

Chronický stres může přispět k rozvoji deprese a úzkosti, a může také zhoršit již existující symptomy těchto psychických onemocnění. Stres může způsobit poruchy spánku jako je nespavost nebo problémy s usínáním. 

Dlouhodobý stres může mít negativní dopad na trávicí systém a způsobit problémy jako je žaludeční vřed, syndrom dráždivého tračníku a další. Chronický stres může oslabit imunitní systém a zvýšit náchylnost k infekcím a nemocem.

žena trpící úzkostí ležící v posteli

Jak se zbavit stresu

Je důležité přijmout opatření ke snižování stresu a zlepšení zdraví. Existuje mnoho různých způsobů, jak se můžete zbavit stresu. Najděte vždy to, co vám bude vyhovovat. 

Relaxace a meditace 

Opakovaná relaxace nebo meditace může pomoci zklidnit mysl a snížit úroveň stresu. Vyhraďte si čas také na další činnosti, které vás uklidní, jako jsou například čtení, poslech hudby, kreslení nebo jiné koníčky. 

Fyzická aktivita

Pravidelná fyzická aktivita může pomoci uvolnit napětí a snížit úroveň stresu. Je vhodné vyzkoušet například chůzi, běh, jógu, nebo plavání. Pomůže vám také meditace, tai-chi, hluboké dýchání a procházky v přírodě. Ty mohou navíc zklidnit mysl.

Správná výživa 

Zdravá strava pomáhá udržet váš organismus v kondici a snížit úroveň stresu. Snažte se jíst pravidelně, konzumovat vyváženou stravu a omezit příjem kofeinu a alkoholu.

Dobrá spánková hygiena

Kvalitní spánek může pomoci obnovit tělo a snížit úroveň stresu. Snažte se spát dostatečně a pravidelně. Vyhněte se používání elektronických zařízení před spaním, a to alespoň dvě hodiny před tím, než půjdete spát.

Hledejte podporu

Pokud se cítíte přetížení nebo máte problémy s řešením stresu, může být užitečné hledat podporu od rodiny, přátel nebo profesionálního terapeuta. Mluvte o svých problémech s rodinou a přáteli. Nebojte se ptát svých blízkých na radu.

Plánujte si volný čas

Naplánujte si nejen pracovní povinnosti, ale také čas na zábavu a relaxaci. Výrazně tím snížíte svůj stres a budete se mít stále na co těšit. Pokuste se efektivně plánovat svůj čas, abyste měli pocit, že máte kontrolu nad svým životem.

Vyzkoušet můžete také babské rady, které vám pomohou účinně bojovat se stresem. 

ženské ruce kreslící nádherný obraz na plátně

Vyzkoušejte pomoc z přírody

Některé bylinky, jako jsou například levandule, valeriána nebo chmel, mohou pomoci uklidnit mysl a zlepšit spánek. Tyto bylinky lze najít jako čaje, tinktury nebo doplňky stravy.

 

.
.
.

Dopřejte si masáž

Je na vás, jakou masáž si vyberete. Masáže mohou pomoci uvolnit svaly a zklidnit mysl. Dopřejte si je pravidelně, a to minimálně jednou do měsíce.

Horká vana na prvním místě

Koupel s horkou vodou a esenciálními oleji, jako je levandule, má uklidňující účinky a může pomoci zmírnit stres. Udělejte si alespoň jednou týdně chvilku jen sami pro sebe. Nezapomeňte na svíčky a příjemnou hudbu.

žena relaxující v horké bublinkové vaně

Vyzkoušejte aromaterapii

Začněte používat esenciální oleje, jako jsou například levandule, eukalyptus nebo máta, může pomoci uvolnit mysl a zlepšit náladu. Je na vás, zda si vyberete kosmetiku, nový parfém nebo si třeba pár kapek oleje přidáte do koupele, případně na polštář.

levandulový esenciální olej

Tip na meditaci

Ptáte se, proč meditovat? Meditace pomáhá upokojit mysl a tělo a dosáhnout vnitřního klidu a rovnováhy. Vyzkoušejte jednoduché cvičení, které vás uvolní a pomůže vám účinně bojovat se stresem. 

Najděte si klidné místo, kde se budete moct soustředit bez rušení. Sedněte si do pohodlné polohy. Je na vás, zda budete sedět nebo ležet. Zaměřte se na svůj dech a sledujte, jak proudí do vašeho těla a zase ven. Pokuste se soustředit opravdu jen na svůj dech a na chvíli zapomenout na všechny ostatní myšlenky. Pokud se vám myšlenky vynoří, nezoufejte. Je to přirozené. 

Vezměte je jakou svou součást, přijměte, že se objevily a nechte je zase pomalu odejít. Můžete si také zkusit představit něco klidného, jako například moře nebo les, a soustředit se jen na tuto svou představu. Začínejte vždy pomalu a klidně na začátku meditujte jen pět minut, postupně přidávejte další minuty, až se dopracujete klidně i k 30 minutám meditace denně. 

Hledáte také způsoby, jak se rychle zbavit stresu, ať už jste v práci, doma nebo třeba ve škole? Vyzkoušejte tyto ověřené metody pro rychlý účinek zklidnění a navození opět harmonie mysli, těla i duše.

  1. Dýchejte. Zkuste pomalu a zhluboka dýchat.
  2. Pusťte si svou oblíbenou hudbu. Klidně do sluchátek a klidně opravdu nahlas.
  3. Jděte do přírody. Je jedno, jestli je to park, les nebo zahrada. Vnímejte zvuky, barvy, vůně.
  4. Obklopte se barvami, které zlepšují náladu. Vyzkoušejte zelenou, žlutou, oranžovou a růžovou.
  5. Dejte si oblíbený horký nápoj. Je jedno, jestli to bude čaj, káva nebo horké kakao. Vychutnejte si každý doušek.
  6. Přitulte se k domácím mazlíčkům. Může to být kočka, pes, ale náladu vám zvedne i papoušek nebo váš milovaný křeček, morče a další hlodavci.
  7. Myslete na lásku, ale i sebelásku. Nezapomínejte se svým protějškem na objetí i na další fyzické projevy lásky. Pracujte také na sebelásce. Podívejte se sebe do zrcadla a usmějte se.

Věřte, že život je dost krátký na to, abyste jej promarnili. Udělejte vše proto, abyste žili spokojeně a co nejvíc se vyhýbali stresu. A pokud se stres objeví? Využijte veškeré ověřené tipy, abyste jej eliminovali nebo alespoň zvládli s grácií.

žena meditující v přírodě

Informace v tomto článku jsou pouze informativní a určeny k vzdělávacím účelům. Není je vhodné je považovat za léčbu. Konzumace doplňků stravy, byste měli konzultovat se svým lékařem. Nelze je tedy považovat za lékařskou radu nebo doporučenou léčbu.

Zdroje:

Stres – Wikipedie. [online]. Dostupné z: https://cs.wikipedia.org/wiki/Stres

NOVÁK, Tomáš. Jak se zbavit stresu. Praha: Grada, 1999. Poznej sám sebe. ISBN 80-7169-758-3.

MELGOSA, Julián. Zvládni svůj stres!: kniha o duševním zdraví. Dot. 1. vyd. Praha: Advent-Orion, 1999. Život a zdraví. ISBN 80-7172-240-5.

 
Co jsou analgetika a jejich použití

Hledáte způsob, jak se zbavit bolesti, ať už se týká zubů, hlavy nebo třeba kloubů? Ve většině případů sáhneme po lécích, které mají za úkol tlumit tyto nepříjemné a mnohdy i dlouhotrvající stavy. Znáte i přírodní analgetika a další způsoby rychlé a účinné pomoci?

Mladá žena trpící bolesti hlavy sedící na gauči ve svém obývacím pokoji

Obsah článku

Co jsou to analgetika

Analgetika jsou léky, které slouží k úlevě od bolesti. Jsou obvykle používány k léčbě mírné až silné bolesti spojené s různými onemocněními a stavům, jako jsou například bolesti hlavy, zubní bolesti, artritida, záněty, bolesti po operaci, poranění nebo popálení.

Typy analgetik

Existuje několik typů analgetik, které se liší svým účinkem a také účinnou látkou. Mezi nejčastěji používané patří například paracetamol, ibuprofen, aspirin, ketoprofen, morfin a fentanyl. Některé z těchto léků jsou volně dostupné, zatímco jiné vyžadují lékařský předpis a pečlivé sledování dávkování a vedlejších účinků.

Použití analgetik

Použití analgetik by mělo být vždy konzultováno s lékařem, aby se minimalizovaly rizika vedlejších účinků a interakcí s jinými léky. Při použití analgetik je důležité dodržovat doporučené dávkování a nepřekračovat maximální denní dávky.

Žena sedící na posteli v ložnici trpící bolesti zad

Poznejte svůj typ bolesti

Nepříjemně vás může potrápit několik druhů bolestí. Je dobré mezi nimi rozlišovat, protože na základě tohoto rozdílu můžete poznat jednotlivá onemocnění a jejich příznaky.

  • Akutní bolest trvá krátkou dobu, obvykle méně než 6 měsíců, a má zpravidla zjevnou příčinu, jako je například zranění, operace nebo zánět. Akutní bolest obvykle ustupuje s léčbou příčiny.
  • Chronická bolest trvá déle než 6 měsíců a může být spojena s chronickými onemocněními, jako je například artritida, fibromyalgie nebo neuropatie. Chronická bolest může být těžší léčit, neboť nemusí mít zjevnou příčinu a může mít negativní vliv na kvalitu života.
  • Neuropatická bolest je způsobena poškozením nervů a může být popisována jako pálení, mravenčení nebo škrcení. Je častá u lidí s diabetem nebo s poraněním míchy.
  • Přenesená bolest se objevuje na místech vzdálených od místa, kde vzniká bolest. Například bolest v levé ruce může být příznakem srdečního infarktu a podobně. 
  • Psychická bolest se dokáže promítnout do fyzické bolesti. V těle by měla být vždy rovnováha psychické a fyzické stránky. K onemocnění dochází při narušení této potřebné harmonie.

Mladá žena, která doma cvičí

Zbavte se bolesti

Je důležité zbavit se nejen bolesti, ale také najít příčinu, proč tato bolest vznikla. V závislosti na této příčině, závažnosti a typu bolesti můžete vyzkoušet některých z ověřených postupů.

Použijte analgetika 

Analgetika, jako například paracetamol nebo ibuprofen, mohou pomoci snížit mírnou až středně silnou bolest. Před použitím analgetik je důležité se poradit s lékařem a dodržovat doporučené dávkování. Nikdy nepoužívejte léky, které jsou již po datu spotřeby a vždy je raději odneste do lékárny. Při použití analgetik byste měli dbát nejen na správné dávkování, ale zároveň i na správnou životosprávu. 

Změňte svůj životní styl  

Někdy může být bolest způsobena nezdravým životním stylem, jako je například sedavé zaměstnání nebo špatná strava. Změna životního stylu, ať už je to pravidelná fyzická aktivita a zdravá strava, může pomoci zmírnit bolest. Nikdy se však nesnažte jít na sílu přes bolest. Pokud máte například nataženou nohu z cvičení, jen těžko ji vyléčíte pohybem. V tomto případě je odpočinek rozhodně na místě.

Vyzkoušejte fyzioterapii 

Fyzioterapie může pomoci snížit bolest a zlepšit pohyblivost a funkci těla. Tato metoda vás překvapí svou komplexností. Fyzioterapeut můžete navíc použít různé techniky, jako jsou cvičení, manuální terapie a elektrická stimulace, aby pomohl zmírnit bolest. V některých případech vás nenapadnou souvislosti, například, když trpíte bolestí nohou a zjistí se, že je příčina například ve skříplém nervu zad a podobně.

Naučte se relaxovat

Relaxace nemusí být jen ležením u televize nebo naprostým nicneděláním. Do ověřených relaxačních technik patří například meditace, hluboké dýchání a jóga. Tyto techniky mohou pomoci snížit úzkost a napětí, což může vést k úlevě od bolesti. Vyzkoušejte, jaký způsob bude vyhovovat právě vám.  

Lékařská pomoc

Pokud je bolest způsobena závažným zdravotním stavem, může být nutné chirurgické řešení, aby se bolest odstranila nebo minimalizovala. V některých případech je nalezení příčiny a také vyřešení opravdu jen na lékaři a jeho odbornosti. Pokud nevíte, kam se s bolestí obrátit, vždy nejdříve kontaktujte svého praktického lékaře. Následně dostanete žádanku na specializovaná pracoviště, která se budou zabývat vaším problémem.

 

.
.
.

Přírodní analgetika

Určitě sami víte, že pokud vás nějakou dobu trápí určitá bolest, vyzkoušíte téměř všechno, co by mohlo bolest zmírnit nebo co by vám pomohlo. V tomto případě se můžete obrátit na pomoc z přírody. Věděli jste, že některé přírodní látky a dokonce i potraviny mají analgetické účinky a zmírňují bolest?

Kurkuma

Kurkuma obsahuje silný antioxidant a protizánětlivý látku zvanou kurkumin, která může pomoci zmírnit bolest a záněty. Kurkumin je také dostupný jako doplněk stravy.

Zázvor

Zázvor obsahuje také silné protizánětlivé látky, které mohou pomoci snížit bolest. Zázvor se může používat čerstvý nebo v prášku a také je dostupný jako doplněk stravy. Vyzkoušejte i čerstvý zázvorový čaj, případně limonádu.

Paprika 

Paprika obsahuje látku zvanou kapsaicin, která může pomoci zmírnit bolest. Kapsaicin se používá jako složka v některých krémech a mastech proti bolesti. Přidejte si čerstvou papriku ke snídani, svačině nebo večeři, případně ji přidejte do oblíbených receptů.

Omega-3 mastné kyseliny 

Omega-3 mastné kyseliny, které se nacházejí v rybách a některých semenech, mohou pomoci snížit záněty a bolest. Dopřejte si ryby v pestrém a vyváženém jídelníčku alespoň dvakrát týdně. 

Omega 3 mastné kyseliny v podobě lososu na kterém je položený citron a rozmarýn

Informace v tomto článku jsou pouze informativní a určeny k vzdělávacím účelům. Není je vhodné je považovat za léčbu. Konzumace doplňků stravy, byste měli konzultovat se svým lékařem. Nelze je tedy považovat za lékařskou radu nebo doporučenou léčbu.

Zdroje:

Analgetikum – Wikipedie. [online]. Dostupné z: https://cs.wikipedia.org/wiki/Analgetikum

PHARMANEWS | Odborné konference pro farmaceutické asistenty, lékárníky a sestry.[online]. Dostupné z: https://www.pharmanews.cz/clanek/bolest-a-jeji-lecba-moznosti-pacienta

 

 
8 tipů, jak zlepšit soustředění

Hledáte vhodný způsob, jak zlepšit své soustředění? Nejenže jej potřebujete pro studium, ale také pro veškeré pracovní činnosti. Neschopnost soustředit se s sebou přináší i problémy s pamětí. Poradíme vám, jak z toho ven.

Dívka snažící se usilovně soustředit

 

Obsah článku

 

Najděte si motivaci

Prvním krokem, jak se lépe soustředit na danou věc, ať už se jedná o učení, čtení nebo práci, je motivace. V ideálním případě pozitivní motivace. Určitě sami víte, že nejlépe vám jde práce i studium pokud máte něco příjemného před sebou. Může to být finanční nebo i jiná odměna. Může to být však také volný čas nebo zasloužená dovolená. 

Hledáte-li motivaci, měli byste vědět, co máte rádi a co vás baví. Někoho motivuje kariérní růst, získání uznání nebo jiné ohodnocení. Motivovat vás může i blížící se výsledek, to platí například u hubnutí. Nebojte si vytvořit motivační nástěnku nebo si vést motivační diář. 

Procvičujte svůj mozek

Zajímejte se o způsoby, jak pravidelně cvičit nejen své tělo, ale hlavně také svůj mozek. Vyzkoušejte sudoku, křížovky, ale také puzzle nebo šachy. Svou mysl můžete trénovat veškerými hrami se slovy. Oblíbenou hrou se tak stane scrabble, ale také osmisměrky nebo vícesměrky. 

Ojedinělým způsobem, jak trénovat mozek jsou také cvičení, kdy se snažíte vytvářet pro mozek další impulsy a stimulovat jej. Skvělým způsobem je kreslení pravou a levou hemisférou, zapojení pravé i levé ruky při psaní, stejně tak chůze pozpátku, luštění hlavolamů nebo třeba trénování jazykolamů. 

3 min

Unavte se fyzicky

Věděli jste, že soustředěnost i zlepšení paměti s sebou přináší i fyzická únava. Pokud se fyzicky unavíte, vaše psychika dokáže pracovat naplno. Využít to můžete nejen k práci, ale i ke studiu. Je na vás, zda si před plněním povinností zacvičíte nebo spojíte příjemné s užitečným. Pusťte si klidně k jízdě na rotopedu dokument, ze kterého se chcete učit. Stejně tak si můžete opakovat studijní látku při běhu nebo při cvičení ve fitness centru. Budete překvapeni, kolik informací si najednou budete lépe a déle pamatovat. 

Posilujte smysly

Podpořte své soustředění pomocí zapojení veškerých smyslů. Zapojte zrak a všímejte si detailů. Snažte se každý den všimnout si něčeho nového. Zároveň zapojte také sluch, kdy si k učení můžete pustit oblíbenou hudbu. V tyto případy se doporučuje sáhnout také po klasické hudbě a k učení nebo k práci si pustit například Mozarta, Beethovena nebo Bacha. Další možností jsou Alpha vlny, které stimulují mozek k lepším výkonům. K lepší koncentraci si zavolejte na pomoc také vůně. Využijte letitou historii aromaterapie a vyzkoušejte bazalku, jedli nebo eukalyptus.

Další oleje pro podporu soustředění

  • Citron - pro zvýšení koncentrace při práci i učení
  • Rozmarýn - pro soustředění na konkrétní cíl a posílení paměti
  • Bergamot - pro zklidnění a rovnováhu mysli
  • Grapefruit - pro navození harmonie mysli, těla a duše

Dívka hrající klasickou hudbu na piano pro zlepšení soustředění

Zvyšte svou pozornost

Víte, co všechno má vliv na vaši pozornost? Na první místě je to zmíněná motivace, na dalším pak zájem o danou věc. Rozhodně je důležitý i pozitivní přístup a dobré psychické naladění. Abyste svou pozornost udrželi je nutné být v dobrém tělesném stavu. Pokud jste nemocní, smutní nebo jakkoliv psychicky či fyzicky rozhozeni, najděte nejdřív způsob, jak z toho ven. Využít můžete i pomocníky pro zvýšení pozornosti, ať už se jedná o kofein v kávě, tein v černém čaji nebo třeba guarana ve čokoládové tyčince.

.
.
.

Zdravá životospráva

Nejspíš vás nepřekvapí, že pro zdravou mysl je potřeba i zdravá životospráva. Pokud dodáte svému mozku pestrou a vyváženou stravu, odmění se vám schopností lépe se soustředit, pamatovat si a podávat vyšší výkony. Kromě vhodně zvoleného jídelníčku je důležitý i pravidelný pohyb. Určitě už jste slyšeli, že pokud se nedokážete soustředit a přemýšlet, postačí chvilka na čerstvém vzduchu a všechno bude jinak. 

Doplňte do jídelníčku

  • Doplňte omega-3 mastné kyseliny, a to pomocí mořských tučných ryb, ořechů a lněném i sezamovém semínku. 
  • Zvyšte příjem zdravých sacharidů, například pomocí celozrnných výrobků, ať už se jedná o pečivo nebo těstoviny.
  • Začínejte svůj den snídaní, ve které hrají hlavní roli ovesné vločky. Přidejte čerstvé ovoce, například borůvky, banány a citrusy a podpořte své soustředění.
  • Vybírejte si potraviny s vyšším obsahem vitamínu B, C, E a D. Mezi takové patří například luštěniny, kvasnice, cizrna nebo hovězí.
    Doplňte také potřebné minerály, které stimulují váš mozek a vedou k lepší paměti a psychickým výkonům. Mezi ně patří hlavně železo, zinek, jód, hořčík, selen a vápník.

 Čerstvě utrhnuté borůvky pro lepší fungování mozku a soustředění

Strava pro mozek  

Kromě zmíněných potravin je nejvhodnější stravou pro mozek další vzdělávání. Jste už dlouho venku ze školy a málo čtete? Změňte to. Pokud vás nebaví knížky, nebojte se sáhnout po článcích na internetu. Vyhledejte si věci, které vás zajímají a každý den si dopřejte alespoň půl hodiny čtení. Podporujte své myšlení novými vjemy.  

Vyzkoušet můžete

  • Učení se nového jazyku
  • Zapamatování slov oblíbené písně
  • Složení básničky
  • Naučte se hrát na hudební nástroj
  • Trénujte slovní zásobu
  • Vyprávějte si zážitky z dětství

Muž trénující mozek učením se na kytaru

Spánková hygiena

Nezapomínejte ani na pravidelný spánek. Jen díky němu může vaše tělo a hlavně mozek regenerovat. Vytvořte si ideální prostor, ve kterém si opravdu odpočinete. Nenechte se při spánku rušit světlem, a to ani z počítače nebo třeba z nabíjení mobilního telefonu. Spěte v tichu, a to i přesto, že rádi usínáte u televize. Nastavte televizi tak, ať se po nějaké době sama vypne. V ložnici nemějte přetopeno, pro zdravý spánek vám bude stačit teplota okolo 18° C.  

Věděli jste, že spánek má velký vliv na psychické i fyzické zdraví a že je tak důležitý pro soustředění? Obecně se sice doporučuje 7 až 8 hodin spánku, ale v tomto případě nejde ani tak o kvantitu, jako o kvalitu. Vypozorujte, jak dobře spíte pomocí chytrých hodinek a zajímejte se o způsoby, jak spánek zlepšit.

Co pomůže pro lepší spánek

  • Dejte si před spaním bylinkový čaj s heřmánkem nebo meduňkou
  • Nejezte před spaním těžká jídla
  • Zacvičte si jógu nebo meditujte
  • Vyhněte se těžkým myšlenkám
  • Nedávejte si před spaním kávu ani cigarety
  • Choďte spát ve stejnou hodinu
  • Před spaním relaxujte u knihy nebo ve vaně

žena spící ve své posteli

Informace v tomto článku jsou pouze informativní a určeny k vzdělávacím účelům. Není je vhodné je považovat za léčbu. Konzumace doplňků stravy, byste měli konzultovat se svým lékařem. Nelze je tedy považovat za lékařskou radu nebo doporučenou léčbu.

Zdroje:

Pozornost – Wikipedie. [online]. Dostupné z: https://cs.wikipedia.org/wiki/Pozornost

Změny pozornosti v dospělosti | Florence plus | Odborné články | FLORENCE - Odborný časopis pro ošetřovatelství a ostatní zdravotnické profese [online]. Dostupné z: https://www.florence.cz/odborne-clanky/florence-plus/zmeny-pozornosti-v-dospelosti/

 
10 tipů, jak získat a zvýšit energii

Máte pocit, že jste často bez energie, nestíháte své pracovní povinnosti a nemáte téměř žádný volný čas? Poradíme vám, jak získat a zvýšit energii. Začněte malými kroky, které vás dovedou až k velkým změnám. Proměňte svůj život k lepšímu.

Dvě ženy jsou plné energie a společně cvičí

Obsah článku

 

Když ráno dělá den

Věděli jste, že celý svůj den můžete ovlivnit svým ránem? Nejde jen o to, kterou nohou z postele vstanete, ale také co následuje potom. Vstávejte tak, abyste stihli ranní hygienu, přípravu do práce a také nezapomínejte na snídani. Pokud patříte mezi ranní ptáčata, můžete zvládnout ještě ranní procházku nebo třeba lekci jógy. Překvapí vás, kolik energie vám dodá ranní protažení a cvičení. 

Znáte pořekadlo, o tom, že snídaně má být jako pro krále, oběd jako pro prince a večeře pro chuďase? Vyberte si slanou nebo sladkou snídani, nebojte si ji přichystat už večer a dopřejte si na ni čas. Skvělým startem do nového dne mohou mít míchaná vajíčka se zeleninou, obložený talíř, ale také proteinové palačinky, domácí vafle, lívance nebo třeba rýžová kaše s čerstvým ovocem.

Zdravý životní styl

Doplňte energii nejen zdravým a pestrým jídelníčkem, ale také pravidelným pohybem. Nesnažte se držet diety, zapomeňte také na nárazové cvičení. V ideálním případě si najděte sportovní aktivitu, která vás bude bavit a budete se jí věnovat pravidelně. Nemusíte cvičit každý den, ale dopřejte si denně alespoň krátkou procházku. 

Vynechejte ze svého jídelníčku 

  • Polotovary
  • Sladkosti
  • Tučná jídla
  • Přemíru bílého pečiva

Místo těchto potravin přidejte čerstvou zeleninu a ovoce, drůbeží maso, luštěniny a celozrnné produkty. Vybírejte si sezónní suroviny, ze kterých budete připravovat své pokrmy. Slyšeli jste už o tom, že nejzdravější potraviny jsou regionální, které se pěstují nebo chovají blízko vašeho bydliště? 

Zdravá smoothies kaše v misce s ovocem

Potraviny, které zařadit

Existují také potraviny, pomocí kterých rychle a efektivně doplníte chybějící energii. Mezi ně patří například oříšky. Zařaďte je do svého jídelníčku každý den. Dopřejte si alespoň hrst ořechů, ať už se jedná o vlašské, lískové ořechy nebo kešu a mandle. Energii vám doplní také semínka, které se hodí do slaných i sladkých pokrmů. Ozdobte jimi svou snídaňovou kaši nebo bílý jogurt. 

Další potraviny, které doplní energii

  • Quinoa a hnědá rýže
  • Sušené ovoce
  • Smoothie z ovoce nebo zeleniny
  • Ovesné vločky
  • Zelený ječmen
  • Listová zelenina

Naučte se odpočívat

Umíte odpočívat? V tomto případě se to mnohem lépe doporučuje, než aplikuje. Zkuste si však najít v každém dnu alespoň malou chvilku, kterou věnujete svým zálibám nebo klidně i nicnedělání. Odpočívat můžete s knihou, u dobrého filmu nebo oblíbeného seriálu. Užít si však můžete i sklenku vína nebo posezení u kávy. 

Pokud nedokážete jen tak sedět doma a nic nedělat, vyzkoušejte aktivní odpočinek. Může to být procházka v přírodě, výlet po okolí nebo třeba návštěva wellness centra. Udělejte si čas sami na sebe a rozmazlujte se. Připomínejte si, jak vám vaše tělo slouží a co vše musí zvládat, odměňte jej masáží, návštěvou sauny nebo vířivky.

Návrat ke kořenům

Inspirujte se v minulosti a vneste do svého života řad pomocí rituálů. Získáte příval nové energie, která vás překvapí, ale zároveň i potěší. V minulosti lidé žili bez moderních vymožeností a řídili se podle přírody a biorytmů. Nemusíte se vzdávat elektřiny, pravidelné koupele ani elektronických zařízení. Začněte se změnami pozvolna a vnímejte, jak se budete cítit třeba po prvním týdnu, pak po měsíci a následně zjistíte, že se cítíte mnohem lépe.

Mezi každodenní rituály může patřit otužování, a to v podobě studené sprchy nebo venkovního koupání v přírodě. Stejně tak zkuste chodit víc bosí, a to klidně i v zimě. Vnímejte struktury, po kterých chodíte a zároveň si tím užívejte masáž plošek nohou a s ní reflexiologii. Stejně tak se naučte vstávat, když svítá a užijte si východ Slunce na zahradě. Večer, když Slunce zapadne se snažte nedělat žádné fyzicky ani psychicky náročné aktivity. Dvě až tři hodiny před spaním se vyhněte modrému světlu z televize, počítače, tabletu a mobilního telefonu. Pokud si chcete užít pohodový večer s technikou, pořiďte si alespoň speciální brýle, které eliminují škodlivé záření.

 Žena plná energie vstává ráno z postele a protahuje se

Spánkové návyky

Jak dlouho spíte? Nedá se obecně říct, že byste měli spát celých 8 hodin. Každému vyhovuje něco jiného. Vypozorujte na sobě, kolik spánku potřebujete, abyste se cítili odpočatí a netrpěli nedostatkem energie. Zvykněte si chodit spát v danou hodinu a snažte se vstávat v podobný čas, jen v takovém případě si vaše tělo uvědomí, že bude mít každý den dostatečné množství odpočinku.

Bylinky a pomoc z přírody

Hledejte pomoc v přírodě a sáhněte po bylinkách, které můžete použít několika způsoby. Vyzkoušejte bylinkový čaj, připravte si tinkturu nebo si vhodné sušené i čerstvé rostliny přidejte do koupele. 

Bylinky pro energii

  • Kopřiva
  • Máta peprná
  • Ženšen
  • Lékořice
  • Echinacea
  • Ženšen

Aktivní život 

Máte pocit, že se zvýšení energie a aktivní život tak trochu vylučují? Opak je však pravdou. Jen si vzpomeňte, jak se cítíte po oblíbené aktivitě, ať už se jedná o sport, párty s přáteli nebo třeba výlet do zahraničí. Ve většině případů jste nabití energií a máte chuť zažívat nové a další věci. 

Vyhněte se nudě a užijte si aktivní život, který vás bude bavit. Snažte se dělat to, co vás baví, vzdělávejte se, choďte na kurzy a klidně začněte sbírat něco nového. Napište si seznam věcí, které chcete zažít.

.
.
.

Naučte se říkat NE

V některých případech se stává, že nemáte dostatek volného času a energii kvůli tomu, že je pro vás těžké říkat ne. Naučte se to. Pokud nemáte čas sami pro sebe, nedávejte jej každému. I když chcete druhým pomoct, dělejte to je v případě, že opravdu chcete. To stejné platí i o pracovních povinnostech. Nedělejte práci nad rámec, pokud ji nemáte zaplacenou. Vyhněte se přesčasům a neobětujte pracovním povinnostem čas, který můžete strávit s rodinou. Snažte se o správné nastavení time-managementu tak, abyste stihli vše, co máte, ale i vše co chcete. 

Psychická hygiena

Veškeré tyto zmíněné tipy by se daly nazvat jako psychická nebo duševní hygiena. Dbejte na to, aby bylo vaše tělo, mysl a duše v rovnováze. Pokud cítíte, že nemáte dostatek energie, vždy se snažte zklidnit a zpomalit. Naučte se najít vhodné tempo a vyhýbejte se stresovým situacím.

Naučte se říkat ne. Žena ukazující ne svým zvednutým prstem

Informace v tomto článku jsou pouze informativní a určeny k vzdělávacím účelům. Není je vhodné je považovat za léčbu. Konzumace doplňků stravy, byste měli konzultovat se svým lékařem. Nelze je tedy považovat za lékařskou radu nebo doporučenou léčbu.

Zdroje:

[online]. Copyright © 2001 [cit. 20.03.2023]. Dostupné z: https://www.mojezdravi.cz/zdravy-zivotni-styl/30-skvelych-tipu-pro-ziskani-energie-5570.html

Jak zvýšit svou energii a lépe v životě fungovat? - CelostniMedicina.cz. CelostniMedicina.cz - Informační server o zdraví [online]. Copyright © 2001 [cit. 21.03.2023]. Dostupné z: https://www.celostnimedicina.cz/jak-zvysit-svou-energii-a-lepe-v-zivote-fungovat.htm