Rozvoz v Ostravě dnes 2. 5. pouze od 18:00 do 20:00. Zítra 3. 5. již bez omezení.

Blog, Strana 3

Co jsou analgetika a jejich použití

Hledáte způsob, jak se zbavit bolesti, ať už se týká zubů, hlavy nebo třeba kloubů? Ve většině případů sáhneme po lécích, které mají za úkol tlumit tyto nepříjemné a mnohdy i dlouhotrvající stavy. Znáte i přírodní analgetika a další způsoby rychlé a účinné pomoci?

Mladá žena trpící bolesti hlavy sedící na gauči ve svém obývacím pokoji

Obsah článku

Co jsou to analgetika

Analgetika jsou léky, které slouží k úlevě od bolesti. Jsou obvykle používány k léčbě mírné až silné bolesti spojené s různými onemocněními a stavům, jako jsou například bolesti hlavy, zubní bolesti, artritida, záněty, bolesti po operaci, poranění nebo popálení.

Typy analgetik

Existuje několik typů analgetik, které se liší svým účinkem a také účinnou látkou. Mezi nejčastěji používané patří například paracetamol, ibuprofen, aspirin, ketoprofen, morfin a fentanyl. Některé z těchto léků jsou volně dostupné, zatímco jiné vyžadují lékařský předpis a pečlivé sledování dávkování a vedlejších účinků.

Použití analgetik

Použití analgetik by mělo být vždy konzultováno s lékařem, aby se minimalizovaly rizika vedlejších účinků a interakcí s jinými léky. Při použití analgetik je důležité dodržovat doporučené dávkování a nepřekračovat maximální denní dávky.

Žena sedící na posteli v ložnici trpící bolesti zad

Poznejte svůj typ bolesti

Nepříjemně vás může potrápit několik druhů bolestí. Je dobré mezi nimi rozlišovat, protože na základě tohoto rozdílu můžete poznat jednotlivá onemocnění a jejich příznaky.

  • Akutní bolest trvá krátkou dobu, obvykle méně než 6 měsíců, a má zpravidla zjevnou příčinu, jako je například zranění, operace nebo zánět. Akutní bolest obvykle ustupuje s léčbou příčiny.
  • Chronická bolest trvá déle než 6 měsíců a může být spojena s chronickými onemocněními, jako je například artritida, fibromyalgie nebo neuropatie. Chronická bolest může být těžší léčit, neboť nemusí mít zjevnou příčinu a může mít negativní vliv na kvalitu života.
  • Neuropatická bolest je způsobena poškozením nervů a může být popisována jako pálení, mravenčení nebo škrcení. Je častá u lidí s diabetem nebo s poraněním míchy.
  • Přenesená bolest se objevuje na místech vzdálených od místa, kde vzniká bolest. Například bolest v levé ruce může být příznakem srdečního infarktu a podobně. 
  • Psychická bolest se dokáže promítnout do fyzické bolesti. V těle by měla být vždy rovnováha psychické a fyzické stránky. K onemocnění dochází při narušení této potřebné harmonie.

Mladá žena, která doma cvičí

Zbavte se bolesti

Je důležité zbavit se nejen bolesti, ale také najít příčinu, proč tato bolest vznikla. V závislosti na této příčině, závažnosti a typu bolesti můžete vyzkoušet některých z ověřených postupů.

Použijte analgetika 

Analgetika, jako například paracetamol nebo ibuprofen, mohou pomoci snížit mírnou až středně silnou bolest. Před použitím analgetik je důležité se poradit s lékařem a dodržovat doporučené dávkování. Nikdy nepoužívejte léky, které jsou již po datu spotřeby a vždy je raději odneste do lékárny. Při použití analgetik byste měli dbát nejen na správné dávkování, ale zároveň i na správnou životosprávu. 

Změňte svůj životní styl  

Někdy může být bolest způsobena nezdravým životním stylem, jako je například sedavé zaměstnání nebo špatná strava. Změna životního stylu, ať už je to pravidelná fyzická aktivita a zdravá strava, může pomoci zmírnit bolest. Nikdy se však nesnažte jít na sílu přes bolest. Pokud máte například nataženou nohu z cvičení, jen těžko ji vyléčíte pohybem. V tomto případě je odpočinek rozhodně na místě.

Vyzkoušejte fyzioterapii 

Fyzioterapie může pomoci snížit bolest a zlepšit pohyblivost a funkci těla. Tato metoda vás překvapí svou komplexností. Fyzioterapeut můžete navíc použít různé techniky, jako jsou cvičení, manuální terapie a elektrická stimulace, aby pomohl zmírnit bolest. V některých případech vás nenapadnou souvislosti, například, když trpíte bolestí nohou a zjistí se, že je příčina například ve skříplém nervu zad a podobně.

Naučte se relaxovat

Relaxace nemusí být jen ležením u televize nebo naprostým nicneděláním. Do ověřených relaxačních technik patří například meditace, hluboké dýchání a jóga. Tyto techniky mohou pomoci snížit úzkost a napětí, což může vést k úlevě od bolesti. Vyzkoušejte, jaký způsob bude vyhovovat právě vám.  

Lékařská pomoc

Pokud je bolest způsobena závažným zdravotním stavem, může být nutné chirurgické řešení, aby se bolest odstranila nebo minimalizovala. V některých případech je nalezení příčiny a také vyřešení opravdu jen na lékaři a jeho odbornosti. Pokud nevíte, kam se s bolestí obrátit, vždy nejdříve kontaktujte svého praktického lékaře. Následně dostanete žádanku na specializovaná pracoviště, která se budou zabývat vaším problémem.

 

.
.
.

Přírodní analgetika

Určitě sami víte, že pokud vás nějakou dobu trápí určitá bolest, vyzkoušíte téměř všechno, co by mohlo bolest zmírnit nebo co by vám pomohlo. V tomto případě se můžete obrátit na pomoc z přírody. Věděli jste, že některé přírodní látky a dokonce i potraviny mají analgetické účinky a zmírňují bolest?

Kurkuma

Kurkuma obsahuje silný antioxidant a protizánětlivý látku zvanou kurkumin, která může pomoci zmírnit bolest a záněty. Kurkumin je také dostupný jako doplněk stravy.

Zázvor

Zázvor obsahuje také silné protizánětlivé látky, které mohou pomoci snížit bolest. Zázvor se může používat čerstvý nebo v prášku a také je dostupný jako doplněk stravy. Vyzkoušejte i čerstvý zázvorový čaj, případně limonádu.

Paprika 

Paprika obsahuje látku zvanou kapsaicin, která může pomoci zmírnit bolest. Kapsaicin se používá jako složka v některých krémech a mastech proti bolesti. Přidejte si čerstvou papriku ke snídani, svačině nebo večeři, případně ji přidejte do oblíbených receptů.

Omega-3 mastné kyseliny 

Omega-3 mastné kyseliny, které se nacházejí v rybách a některých semenech, mohou pomoci snížit záněty a bolest. Dopřejte si ryby v pestrém a vyváženém jídelníčku alespoň dvakrát týdně. 

Omega 3 mastné kyseliny v podobě lososu na kterém je položený citron a rozmarýn

Informace v tomto článku jsou pouze informativní a určeny k vzdělávacím účelům. Není je vhodné je považovat za léčbu. Konzumace doplňků stravy, byste měli konzultovat se svým lékařem. Nelze je tedy považovat za lékařskou radu nebo doporučenou léčbu.

Zdroje:

Analgetikum – Wikipedie. [online]. Dostupné z: https://cs.wikipedia.org/wiki/Analgetikum

PHARMANEWS | Odborné konference pro farmaceutické asistenty, lékárníky a sestry.[online]. Dostupné z: https://www.pharmanews.cz/clanek/bolest-a-jeji-lecba-moznosti-pacienta

 

 
8 tipů, jak zlepšit soustředění

Hledáte vhodný způsob, jak zlepšit své soustředění? Nejenže jej potřebujete pro studium, ale také pro veškeré pracovní činnosti. Neschopnost soustředit se s sebou přináší i problémy s pamětí. Poradíme vám, jak z toho ven.

Dívka snažící se usilovně soustředit

 

Obsah článku

 

Najděte si motivaci

Prvním krokem, jak se lépe soustředit na danou věc, ať už se jedná o učení, čtení nebo práci, je motivace. V ideálním případě pozitivní motivace. Určitě sami víte, že nejlépe vám jde práce i studium pokud máte něco příjemného před sebou. Může to být finanční nebo i jiná odměna. Může to být však také volný čas nebo zasloužená dovolená. 

Hledáte-li motivaci, měli byste vědět, co máte rádi a co vás baví. Někoho motivuje kariérní růst, získání uznání nebo jiné ohodnocení. Motivovat vás může i blížící se výsledek, to platí například u hubnutí. Nebojte si vytvořit motivační nástěnku nebo si vést motivační diář. 

Procvičujte svůj mozek

Zajímejte se o způsoby, jak pravidelně cvičit nejen své tělo, ale hlavně také svůj mozek. Vyzkoušejte sudoku, křížovky, ale také puzzle nebo šachy. Svou mysl můžete trénovat veškerými hrami se slovy. Oblíbenou hrou se tak stane scrabble, ale také osmisměrky nebo vícesměrky. 

Ojedinělým způsobem, jak trénovat mozek jsou také cvičení, kdy se snažíte vytvářet pro mozek další impulsy a stimulovat jej. Skvělým způsobem je kreslení pravou a levou hemisférou, zapojení pravé i levé ruky při psaní, stejně tak chůze pozpátku, luštění hlavolamů nebo třeba trénování jazykolamů. 

3 min

Unavte se fyzicky

Věděli jste, že soustředěnost i zlepšení paměti s sebou přináší i fyzická únava. Pokud se fyzicky unavíte, vaše psychika dokáže pracovat naplno. Využít to můžete nejen k práci, ale i ke studiu. Je na vás, zda si před plněním povinností zacvičíte nebo spojíte příjemné s užitečným. Pusťte si klidně k jízdě na rotopedu dokument, ze kterého se chcete učit. Stejně tak si můžete opakovat studijní látku při běhu nebo při cvičení ve fitness centru. Budete překvapeni, kolik informací si najednou budete lépe a déle pamatovat. 

Posilujte smysly

Podpořte své soustředění pomocí zapojení veškerých smyslů. Zapojte zrak a všímejte si detailů. Snažte se každý den všimnout si něčeho nového. Zároveň zapojte také sluch, kdy si k učení můžete pustit oblíbenou hudbu. V tyto případy se doporučuje sáhnout také po klasické hudbě a k učení nebo k práci si pustit například Mozarta, Beethovena nebo Bacha. Další možností jsou Alpha vlny, které stimulují mozek k lepším výkonům. K lepší koncentraci si zavolejte na pomoc také vůně. Využijte letitou historii aromaterapie a vyzkoušejte bazalku, jedli nebo eukalyptus.

Další oleje pro podporu soustředění

  • Citron - pro zvýšení koncentrace při práci i učení
  • Rozmarýn - pro soustředění na konkrétní cíl a posílení paměti
  • Bergamot - pro zklidnění a rovnováhu mysli
  • Grapefruit - pro navození harmonie mysli, těla a duše

Dívka hrající klasickou hudbu na piano pro zlepšení soustředění

Zvyšte svou pozornost

Víte, co všechno má vliv na vaši pozornost? Na první místě je to zmíněná motivace, na dalším pak zájem o danou věc. Rozhodně je důležitý i pozitivní přístup a dobré psychické naladění. Abyste svou pozornost udrželi je nutné být v dobrém tělesném stavu. Pokud jste nemocní, smutní nebo jakkoliv psychicky či fyzicky rozhozeni, najděte nejdřív způsob, jak z toho ven. Využít můžete i pomocníky pro zvýšení pozornosti, ať už se jedná o kofein v kávě, tein v černém čaji nebo třeba guarana ve čokoládové tyčince.

.
.
.

Zdravá životospráva

Nejspíš vás nepřekvapí, že pro zdravou mysl je potřeba i zdravá životospráva. Pokud dodáte svému mozku pestrou a vyváženou stravu, odmění se vám schopností lépe se soustředit, pamatovat si a podávat vyšší výkony. Kromě vhodně zvoleného jídelníčku je důležitý i pravidelný pohyb. Určitě už jste slyšeli, že pokud se nedokážete soustředit a přemýšlet, postačí chvilka na čerstvém vzduchu a všechno bude jinak. 

Doplňte do jídelníčku

  • Doplňte omega-3 mastné kyseliny, a to pomocí mořských tučných ryb, ořechů a lněném i sezamovém semínku. 
  • Zvyšte příjem zdravých sacharidů, například pomocí celozrnných výrobků, ať už se jedná o pečivo nebo těstoviny.
  • Začínejte svůj den snídaní, ve které hrají hlavní roli ovesné vločky. Přidejte čerstvé ovoce, například borůvky, banány a citrusy a podpořte své soustředění.
  • Vybírejte si potraviny s vyšším obsahem vitamínu B, C, E a D. Mezi takové patří například luštěniny, kvasnice, cizrna nebo hovězí.
    Doplňte také potřebné minerály, které stimulují váš mozek a vedou k lepší paměti a psychickým výkonům. Mezi ně patří hlavně železo, zinek, jód, hořčík, selen a vápník.

 Čerstvě utrhnuté borůvky pro lepší fungování mozku a soustředění

Strava pro mozek  

Kromě zmíněných potravin je nejvhodnější stravou pro mozek další vzdělávání. Jste už dlouho venku ze školy a málo čtete? Změňte to. Pokud vás nebaví knížky, nebojte se sáhnout po článcích na internetu. Vyhledejte si věci, které vás zajímají a každý den si dopřejte alespoň půl hodiny čtení. Podporujte své myšlení novými vjemy.  

Vyzkoušet můžete

  • Učení se nového jazyku
  • Zapamatování slov oblíbené písně
  • Složení básničky
  • Naučte se hrát na hudební nástroj
  • Trénujte slovní zásobu
  • Vyprávějte si zážitky z dětství

Muž trénující mozek učením se na kytaru

Spánková hygiena

Nezapomínejte ani na pravidelný spánek. Jen díky němu může vaše tělo a hlavně mozek regenerovat. Vytvořte si ideální prostor, ve kterém si opravdu odpočinete. Nenechte se při spánku rušit světlem, a to ani z počítače nebo třeba z nabíjení mobilního telefonu. Spěte v tichu, a to i přesto, že rádi usínáte u televize. Nastavte televizi tak, ať se po nějaké době sama vypne. V ložnici nemějte přetopeno, pro zdravý spánek vám bude stačit teplota okolo 18° C.  

Věděli jste, že spánek má velký vliv na psychické i fyzické zdraví a že je tak důležitý pro soustředění? Obecně se sice doporučuje 7 až 8 hodin spánku, ale v tomto případě nejde ani tak o kvantitu, jako o kvalitu. Vypozorujte, jak dobře spíte pomocí chytrých hodinek a zajímejte se o způsoby, jak spánek zlepšit.

Co pomůže pro lepší spánek

  • Dejte si před spaním bylinkový čaj s heřmánkem nebo meduňkou
  • Nejezte před spaním těžká jídla
  • Zacvičte si jógu nebo meditujte
  • Vyhněte se těžkým myšlenkám
  • Nedávejte si před spaním kávu ani cigarety
  • Choďte spát ve stejnou hodinu
  • Před spaním relaxujte u knihy nebo ve vaně

žena spící ve své posteli

Informace v tomto článku jsou pouze informativní a určeny k vzdělávacím účelům. Není je vhodné je považovat za léčbu. Konzumace doplňků stravy, byste měli konzultovat se svým lékařem. Nelze je tedy považovat za lékařskou radu nebo doporučenou léčbu.

Zdroje:

Pozornost – Wikipedie. [online]. Dostupné z: https://cs.wikipedia.org/wiki/Pozornost

Změny pozornosti v dospělosti | Florence plus | Odborné články | FLORENCE - Odborný časopis pro ošetřovatelství a ostatní zdravotnické profese [online]. Dostupné z: https://www.florence.cz/odborne-clanky/florence-plus/zmeny-pozornosti-v-dospelosti/

 
10 tipů, jak získat a zvýšit energii

Máte pocit, že jste často bez energie, nestíháte své pracovní povinnosti a nemáte téměř žádný volný čas? Poradíme vám, jak získat a zvýšit energii. Začněte malými kroky, které vás dovedou až k velkým změnám. Proměňte svůj život k lepšímu.

Dvě ženy jsou plné energie a společně cvičí

Obsah článku

 

Když ráno dělá den

Věděli jste, že celý svůj den můžete ovlivnit svým ránem? Nejde jen o to, kterou nohou z postele vstanete, ale také co následuje potom. Vstávejte tak, abyste stihli ranní hygienu, přípravu do práce a také nezapomínejte na snídani. Pokud patříte mezi ranní ptáčata, můžete zvládnout ještě ranní procházku nebo třeba lekci jógy. Překvapí vás, kolik energie vám dodá ranní protažení a cvičení. 

Znáte pořekadlo, o tom, že snídaně má být jako pro krále, oběd jako pro prince a večeře pro chuďase? Vyberte si slanou nebo sladkou snídani, nebojte si ji přichystat už večer a dopřejte si na ni čas. Skvělým startem do nového dne mohou mít míchaná vajíčka se zeleninou, obložený talíř, ale také proteinové palačinky, domácí vafle, lívance nebo třeba rýžová kaše s čerstvým ovocem.

Zdravý životní styl

Doplňte energii nejen zdravým a pestrým jídelníčkem, ale také pravidelným pohybem. Nesnažte se držet diety, zapomeňte také na nárazové cvičení. V ideálním případě si najděte sportovní aktivitu, která vás bude bavit a budete se jí věnovat pravidelně. Nemusíte cvičit každý den, ale dopřejte si denně alespoň krátkou procházku. 

Vynechejte ze svého jídelníčku 

  • Polotovary
  • Sladkosti
  • Tučná jídla
  • Přemíru bílého pečiva

Místo těchto potravin přidejte čerstvou zeleninu a ovoce, drůbeží maso, luštěniny a celozrnné produkty. Vybírejte si sezónní suroviny, ze kterých budete připravovat své pokrmy. Slyšeli jste už o tom, že nejzdravější potraviny jsou regionální, které se pěstují nebo chovají blízko vašeho bydliště? 

Zdravá smoothies kaše v misce s ovocem

Potraviny, které zařadit

Existují také potraviny, pomocí kterých rychle a efektivně doplníte chybějící energii. Mezi ně patří například oříšky. Zařaďte je do svého jídelníčku každý den. Dopřejte si alespoň hrst ořechů, ať už se jedná o vlašské, lískové ořechy nebo kešu a mandle. Energii vám doplní také semínka, které se hodí do slaných i sladkých pokrmů. Ozdobte jimi svou snídaňovou kaši nebo bílý jogurt. 

Další potraviny, které doplní energii

  • Quinoa a hnědá rýže
  • Sušené ovoce
  • Smoothie z ovoce nebo zeleniny
  • Ovesné vločky
  • Zelený ječmen
  • Listová zelenina

Naučte se odpočívat

Umíte odpočívat? V tomto případě se to mnohem lépe doporučuje, než aplikuje. Zkuste si však najít v každém dnu alespoň malou chvilku, kterou věnujete svým zálibám nebo klidně i nicnedělání. Odpočívat můžete s knihou, u dobrého filmu nebo oblíbeného seriálu. Užít si však můžete i sklenku vína nebo posezení u kávy. 

Pokud nedokážete jen tak sedět doma a nic nedělat, vyzkoušejte aktivní odpočinek. Může to být procházka v přírodě, výlet po okolí nebo třeba návštěva wellness centra. Udělejte si čas sami na sebe a rozmazlujte se. Připomínejte si, jak vám vaše tělo slouží a co vše musí zvládat, odměňte jej masáží, návštěvou sauny nebo vířivky.

Návrat ke kořenům

Inspirujte se v minulosti a vneste do svého života řad pomocí rituálů. Získáte příval nové energie, která vás překvapí, ale zároveň i potěší. V minulosti lidé žili bez moderních vymožeností a řídili se podle přírody a biorytmů. Nemusíte se vzdávat elektřiny, pravidelné koupele ani elektronických zařízení. Začněte se změnami pozvolna a vnímejte, jak se budete cítit třeba po prvním týdnu, pak po měsíci a následně zjistíte, že se cítíte mnohem lépe.

Mezi každodenní rituály může patřit otužování, a to v podobě studené sprchy nebo venkovního koupání v přírodě. Stejně tak zkuste chodit víc bosí, a to klidně i v zimě. Vnímejte struktury, po kterých chodíte a zároveň si tím užívejte masáž plošek nohou a s ní reflexiologii. Stejně tak se naučte vstávat, když svítá a užijte si východ Slunce na zahradě. Večer, když Slunce zapadne se snažte nedělat žádné fyzicky ani psychicky náročné aktivity. Dvě až tři hodiny před spaním se vyhněte modrému světlu z televize, počítače, tabletu a mobilního telefonu. Pokud si chcete užít pohodový večer s technikou, pořiďte si alespoň speciální brýle, které eliminují škodlivé záření.

 Žena plná energie vstává ráno z postele a protahuje se

Spánkové návyky

Jak dlouho spíte? Nedá se obecně říct, že byste měli spát celých 8 hodin. Každému vyhovuje něco jiného. Vypozorujte na sobě, kolik spánku potřebujete, abyste se cítili odpočatí a netrpěli nedostatkem energie. Zvykněte si chodit spát v danou hodinu a snažte se vstávat v podobný čas, jen v takovém případě si vaše tělo uvědomí, že bude mít každý den dostatečné množství odpočinku.

Bylinky a pomoc z přírody

Hledejte pomoc v přírodě a sáhněte po bylinkách, které můžete použít několika způsoby. Vyzkoušejte bylinkový čaj, připravte si tinkturu nebo si vhodné sušené i čerstvé rostliny přidejte do koupele. 

Bylinky pro energii

  • Kopřiva
  • Máta peprná
  • Ženšen
  • Lékořice
  • Echinacea
  • Ženšen

Aktivní život 

Máte pocit, že se zvýšení energie a aktivní život tak trochu vylučují? Opak je však pravdou. Jen si vzpomeňte, jak se cítíte po oblíbené aktivitě, ať už se jedná o sport, párty s přáteli nebo třeba výlet do zahraničí. Ve většině případů jste nabití energií a máte chuť zažívat nové a další věci. 

Vyhněte se nudě a užijte si aktivní život, který vás bude bavit. Snažte se dělat to, co vás baví, vzdělávejte se, choďte na kurzy a klidně začněte sbírat něco nového. Napište si seznam věcí, které chcete zažít.

.
.
.

Naučte se říkat NE

V některých případech se stává, že nemáte dostatek volného času a energii kvůli tomu, že je pro vás těžké říkat ne. Naučte se to. Pokud nemáte čas sami pro sebe, nedávejte jej každému. I když chcete druhým pomoct, dělejte to je v případě, že opravdu chcete. To stejné platí i o pracovních povinnostech. Nedělejte práci nad rámec, pokud ji nemáte zaplacenou. Vyhněte se přesčasům a neobětujte pracovním povinnostem čas, který můžete strávit s rodinou. Snažte se o správné nastavení time-managementu tak, abyste stihli vše, co máte, ale i vše co chcete. 

Psychická hygiena

Veškeré tyto zmíněné tipy by se daly nazvat jako psychická nebo duševní hygiena. Dbejte na to, aby bylo vaše tělo, mysl a duše v rovnováze. Pokud cítíte, že nemáte dostatek energie, vždy se snažte zklidnit a zpomalit. Naučte se najít vhodné tempo a vyhýbejte se stresovým situacím.

Naučte se říkat ne. Žena ukazující ne svým zvednutým prstem

Informace v tomto článku jsou pouze informativní a určeny k vzdělávacím účelům. Není je vhodné je považovat za léčbu. Konzumace doplňků stravy, byste měli konzultovat se svým lékařem. Nelze je tedy považovat za lékařskou radu nebo doporučenou léčbu.

Zdroje:

[online]. Copyright © 2001 [cit. 20.03.2023]. Dostupné z: https://www.mojezdravi.cz/zdravy-zivotni-styl/30-skvelych-tipu-pro-ziskani-energie-5570.html

Jak zvýšit svou energii a lépe v životě fungovat? - CelostniMedicina.cz. CelostniMedicina.cz - Informační server o zdraví [online]. Copyright © 2001 [cit. 21.03.2023]. Dostupné z: https://www.celostnimedicina.cz/jak-zvysit-svou-energii-a-lepe-v-zivote-fungovat.htm